Doğu Akdeniz göç yolu ile ilgili olarak Yunanistan, Kıbrıs, Bulgaristan girişim üstleniyorlar

Avrupa Birliğinde Yunanistan, Kıbrıs ve Bulgaristan, Doğu Akdeniz’de göç yolu ile ilgili olarak, 7-8 Ekim tarihlerinde Lüksemburg’da başlayacak olan Adalet ve Avrupa Birliği İçişleri Bakanları Konseyinde ilk kez ortak bir girişim üstlenecekler.
Yapılan açıklamada, Eastern Mediterranean Migration Initiative (EMMI) adlı girişim Doğu Akdeniz’de ilk sırada bulunan Avrupa üyesi devletlerin karşı karşıya bulundukları büyük mülteci zorluklarının Avrupa düzeyinde gündeme getirilmesini amaçlıyor. Girişim ayrıca Avrupa ortakların harekete geçmesi, Komisyon ve diğer Avrupa kurumlarının özellikle diğer Akdeniz bölgelerine ve AB’ye kıyasla üç ülkenin göğüslemekte olduğu sürekli artan ve devam eden ama aynı zamanda da orantısız mülteci zorluklarını anlamalarını hedefliyor.

Basın açıklamasında ayrıca, toplum dayanışması ve yükümlülüğü çerçevesinde, yeniden ikamet ile göç yükünün adil paylaşımı, köklerinin olduğu üçüncü ülkelere geri gönderme için güçlü irade ve son olarak doğrudan etkilenen üyelerin genel olarak güçlendirilmesi yönünde Birlik tarafından belli önlemler alınması talep ediliyor.

Açıklamada, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Dış Eylemler Hizmetlerinin son raporlarına göre, 19 Ağustos ve 1 Eylül tarihleri arasında Batı Akdeniz yoluyla 1.133 kişi, Orta Akdeniz yoluyla 1.369 kişi gelirken Doğu Akdeniz yoluyla 4.879 kişinin geldiğine işaret ediliyor.

Basın açıklamasında, Bu bağlamda, üç ülke de, 2016 AB-Türkiye Ortak Bildirisinin etkin bir şekilde uygulanmasını savunuyor. Buna göre, üç ülke AB’ne yönelik göçmen kaçakçılığı ağlarının yok edilmesini, tüm Avrupa ve üye devletleri hedef alan denizden, karadan ve havadan yeni yasadışı göç yollarının kurulmasının önlenmesini ve geri dönüşlerin etkin bir şekilde sağlanmasını istiyor.
Bu çerçevede, üç ülke, AB ve diğer üye devletleri, ortak kabul taahhütleri temelinde, Doğu Akdeniz yolunda ve geniş bölgede bulunan ülkelere daha fazla kaynak oluşturulmasına olumlu yaklaşımda bulunmaları yönünde teşvikte bulunuyorlar.

Ayrıca, Atina, Lefkoşa ve Sofia mülteci/göç konularının göğüslenmesi amacıyla Topluluk Çok Yıllık Finansal Çerçeve bağlamında(2021-2026) daha fazla fon sağlanması talebinde bulunuyorlar.

Girişim, yeni Avrupa Komisyonu’nun göç politikasının önceliklerinin şekillendirmesi için müdahale – katkılarından oluşmaktadır.

Söz konusu girişim her üç ülkede de aynı zamanda açıklanıyor ve gelecek haftalarda tamamlanacak belirli bir metinle Adalet ve İçişleri Konseyine resmen sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir