Trump’tan Kıbrıs’ta çözüm mesajı

ABD Cumhurbaşkanı Donald Trump, 1 Ekim, Kıbrıs Rum Cumhuriyetinin 59. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle Rum Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades’e gönderdiği tebrik mesajında, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon temelinde yeniden birleşme çabalarını ABD’nin desteklemeye devam ettiği mesajını iletti.

Cumhurbaşkanı Trump mesajında ABD ile Kıbrıs Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin her zamankinden daha güçlü olduğunu, enerji, teröre karşı eylemler ve bölge güvenliği ve istikrarı gibi bir dizi konuda işbirliğinin daha da derinleştirildiğini belirtti.

Trump mesajında “iki bölgeli bir federasyon temelinde adanın yeniden birleşmesi çabalarında Kıbrıs Cumhuriyeti’ni desteklemeye devam ediyoruz. Bunun Kıbrıs halkının barış içinde yaşaması yönünde en iyi çözüm olacağına inanıyoruz” dedi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ise kendi tebrik mesajında adanın yeniden birleşmesine olan sonsuz desteğini iletti ve şöyle dedi:

“Bu vesileyle ve Kıbrıslarla ilgili müzakerelerin yeniden başlaması konusundaki kritik gelişmeler döneminde, Büyük Ada’nın yeniden birleşmesi çabalarına Yunanistan’ın sarsılmaz desteğini dile getirmek istiyorum. Yeniden birleşme; adil ve ortak kabul edilebilir, iki bölgeli ki toplumlu, yaşayabilir ve çalışabilir, BM kararlarına ve Avrupa müktesebatına ve Kıbrıs’ın AB üyesi olması özelliğine dayalı bir çözüm çerçevesiyle başarılabilir. Bunun için gerekli olan koşul Türk ordusunun gitmesi, çağı dışı garantiler ve müdahale haklarının lağvedilmesidir. Ne yazık ki son dönemde, Kıbrıs Cumhuriyeti, deniz bölgelerinde egemenlik haklarının ve uluslararası hukukun sorgulanması ve çiğnenmesi sorunuyla karşı karşıya bulunuyor. Gerek uluslararası yasallığa gerekse Avrupa yasalarına, dolayısıyla Avrupa ilke ve değerlerine karşı olan bu yasa dışı eylemlere Yunanistan ve Kıbrıs olarak ortak bir şekilde yasal ve barışçıl yollarla yanıt veriyoruz. Ulusumuzun tüm toplumsal ve siyasi güçlerinin birlik, azim, soğukkanlılık ve kararlılıkla Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yanında olmaya devam edeceğini yinelemek istiyorum.”

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev kendi tebrik mesajında Kıbrıs ile Rusya’yı bağlayan dostluk ve işbirliği bağlarına değindi ve
“Ekonomi, ticaret alanlarındaki ve sanayi, bilim, kültür, altyapı ve diğer alanlar gibi yatırım alanlarında ortaklaşa yaptığımız işbirliğinin daha da güçlendirilmesinin her iki ülkenin de yararına olduğuna inanıyoruz” dedi.

Rum Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir